Jak czytać

JAK CZYTAĆ

Jeden znany Rosjanin – Vitaliy Sundakov (podróżnik, filolog, a według autora jeszcze i troszkę filozof ) lubi powtarzać: “ wnioski wyciągam nie na podstawie tego co przeczytam, zobaczę czy usłyszę, a na podstawie analizy tego co przeczytam, zobaczę czy usłyszę “.

Każda z polecanych na tym blogu książek była przez autora bloga przeczytana kilka lat temu. Ale nie każda przeczytana przez niego książka umieszczona została na liście książek polecanych. Przyczyny są dwie: po pierwsze, jest ich zbyt dużo, po drugie, bardzo często zawierają one sprzeczne rady.Nie oznacza to jednak, że czytać ich nie trzeba. Wręcz odwrotnie – im więcej przeczytacie PRAWIDŁOWYCH książek, tym łatwiej będzie Wam odfiltrować zbędne oraz błędne treści i „złapać” właściwy kierunek.  Wiele osób popełnia taki sam błąd: szukają sobie bezwarunkowego autorytetu – Nauczyciela, tzw. Guru, którego ŻADNE słowo nie może być podważone.Takie podejście może zaprowadzić w ślepy zaułek i odzwyczaja od samodzielnego myślenia. Inna skrajność – negowanie WSZYSTKIEGO, co mówi człowiek, którego uważasz za przeciwnika lub po prostu z jakichś przyczyn wzbudza w Tobie negatywne emocje.Oprócz tego, jeśli temat dotyczy zdrowia i odżywiania warto zainteresować się autorem książki lub publikacji, zapoznać się z jego biografią, sprawdzić jego wiek (lub ile przeżył lat, jeśli zakończył już swoją życiową drogę) zobaczyć jak wygląda i w jakim jest stanie zdrowia.

O wykorzystywaniu informacji publikowanych na forach  internetowych

Na podstawie własnych doświadczeń autor uważa, iż korzystanie z forów internetowych ma sens jedynie w przypadkach gdy masz już opracowaną główną linię zachowania w życiu, ale poszukujesz odpowiedzi na bardzo konkretne (szczegółowe) pytania. Przerzucając i filtrując masę słów na forach o zdrowym odżywianiu można znaleźć pożyteczne dla siebie odwołania do ciekawych faktów, nazwisk, pierwoźródeł, i potem SAMODZIELNIE przestudiować i przeanalizować znalezione informacje .

Bez sensu jest (a dla początkujących lub wahających się – wręcz niebezpieczne) próbować robić dla siebie jakieś wywody jedynie na podstawie toczących się na forach dyskusji.

Więc przysłowie „człowiek całe życie się uczy”  jest jak najbardziej aktualne w przypadku podjęcia decyzji o zmianie swojego trybu życia w kierunku surowej diety (weganizmu, frutarianizmu itp.)

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s