Kulinarna Książka Natury – Gładkow Siergiej

gladkov_cover_kulinar-book Gładkow Siergiej

Kulinarna Książka Natury

 

Siergiej Gładkow – w przeszłości fizyk-eksperymentator, kandydat fizyko-matematycznych nauk, autor wielu prac naukowych i artykułów. Na szczycie kariery naukowej ciężko zachorował, postawili mu śmiertelną diagnozę. Prognozy lekarzy nie złamały wiary we własne siły. Siergiej Gładkow znalazł nową drogę w życiu, czerpiąc wsparcie z Natury.
Gładkow pisze:

“…Książka ta opowie wam o tym, jak dzięki naturalnemu odżywianiu polepszyć – i to bardzo – swoje zdrowie. Jak zwiększyć zdolności twórcze, jak rozwinąć się duchowo.

Tak styl życia nazywam Naturolubie. Znaczy to, że nie tylko my kochamy Naturę, ale i ona kocha nas. Odtwarzamy zerwane z Naturą więzi i napełnia to nas siłami życiowymi.

Powrót w objęcia Natury rozpoczynamy od zmiany naszego odżywiania, które jest fundamentem naszego zdrowia. W kolejnych książkach naszego cyklu opowiemy o innych elementach naturalnego stylu życia.

Książkę tę oparłem na własnym doświadczeniu. Nie ma ona pretensji do wyrażania żadnego oficjalnego systemu. Systemy pojawiają się bowiem i znikają, ale Życie pozostaje! Osobiście wolę być w Życiu. I mnie to wystarcza. Po prostu sprawia mi to przyjemność, upajam się tym.

Można więc rzec, że książka ta opowiada o tym, jak nauczyć się prawdziwego rozkoszowania się Życiem. I jak wykorzystać własny potencjał.

Jest to książka zdecydowanie praktyczna, chociaż znalazło się w niej nieco miejsca i dla teorii, i dla filozofii.

Ale najważniejsze w tej książce są przepisy! Wszystkie przepisy (za wyjątkiem może kilku, na które się powołuję), opracowałem osobiście. Nie przepisałem ich z innych materiałów, ani nie przerabiałem na użytek tej książki. Większość przepisów przychodziła mi do głowy tak samo, jak poecie wiersze – po prostu dzięki natchnieniu. Wszystkie opisane tutaj dania smakują mnie samemu i moim przyjaciołom. I być może będą smakować również i wam. Wiele przepisów zapisywałem po prostu na kuchennym blacie!

Jest to naprawdę Kulinarna Książka Natury, zawierająca nie tylko tak po prostu przepisy, ale opisująca też smaki potraw i wyjaśniająca zasady doboru składników…”

Istnieje szansa, że w 2017 roku książka ta ukaże się również w języku polskim.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s